Витамин B12 и анемия, причинена от недостига на този важен витамин
Витамин B12 играе изключително важна роля
Витамин B12 играе изключително важна роля за формирането на червените кръвни клетки. Също и за клетъчния метаболизъм, за нормалната функция на нервната система, за доброто храносмилане и правилното усвояване на храната.
Витамин B12 е изключително ключов за предотвратяването на анемия. При анемия тялото показва недостиг на червени кръвни клетки. Червените кръвни клетки са тези, които транспортират кислород до жизненоважните органи и тъкани.
Липсата на кислород предизвиква симптоми на умора, слабост, замайване, проблеми с паметта и концентрацията. Често се счита, че причина за развитието на анемия е недостатъчното желязо в организма. Всъщност, в една много голяма част от случаите анемията се дължи именно на дефицит на B12.
Какво е анемия?
Анемия е намаляване на общото количество хемоглобин в кръвта. Броят на еритроцитите в кръвта и хематокритът също имат намалени стойности.
Може да бъде забелязана бледност на кожата, конюктивит на очите, главоболие, замаяност, шум в ушите, мушички пред очите, повишена сънливост през деня и безсъние през нощта, както и нарушена умствена дейност и памет.
Съществуват 3 вида анемия:
Желязо-дефицитна анемия | Възниква заради дефицит на желязо в кръвта. Организмът започва да буксува. За да попълват естествените му загуби, са необходими 1 мг желязо всеки ден. |
B12 дефицитна анемия | Организмът не може да произвежда сам B12. Необходим е за правилното усвояване на червени кръвни клетки. |
Фолиево-дефицитна анемия | При липса на витамин В9 или наречена още фолиева киселина, която е една от най-важните за здравето ни. |
Недостиг на витамин B12
Дефицитът на B12 може да се срещне при всеки един човек. Не само веганите или вегетарианците имат този проблем. Дори да се храним с храни, в които има B12 – месо, риба, млечни продукти, това не винаги е достатъчен фактор, че нивата на витамин B12 ще са в норма и, че той ще се усвоява правилно от организма.
В12 е необходим ежедневно за повече от 100 функции на организма. Интересно е, че той може да се съхранява в черния дроб в продължение на години.
Анемията от недостиг на витамин В12 е по-често срещана при възрастни хора над 60 години, според Американския национален институт по здравеопазване. Причина са многото лекарства, които блокират нормалната секреция на стомашната киселина и може да доведе до намаляване на стойностите на В12.
Лечение на желязо-дефицитна анемия
Важно и необходимо е лекуването на стомашното заболяване, довело до недостиг на витамин B12. Освен вливането на еритроцитна маса, другото е прием на добавки с витамин В12.
Балансирането на дефицита на В12 може при анемия да се извършва както с орален прием на витамин В12, така и чрез интравенозни терапии.
Последното е особено подходящо за възрастни хора, които не могат да абсорбират В12 от храната. За дефицит на В12 допринасят не само възрастта, но и начинът на живот, на хранене.
Практиката в някои западноевропейски страни, като например, Великобритания, показва, че недостигът на витамин В12 се подобрява при директна инфузия в пъти по-добре, отколкото при прием на таблетки.
Предпочелите интравенозна терапия с витамин В12 съобщават, че желаят да продължат с този тип прием, вместо с орални заместители.
Причината е моменталният ефект на подобряване на състоянието. Тялото усвоява напълно, 100% от веществото. За около около 45 минути, тялото се хидратира добре.
Интравенозната терапия оказва също и детоксикиращо въздействие върху организма. Възстановяват се клетъчните увреждания, предизвикани от въздействието на свободните радикали.
Най-добрите хранителни източници на витамин В12
Правилно хранене при анемия е от изключителна важност.
Много голям брой хора имат недостиг на определени полезни вещества в организма. Според статистиката, при всеки трети човек има дефицитът на желязо и това се отчита като сериозен проблем.
Дългосрочната липса на желязо може да доведе до желязо-дефицитна анемия. Необходимо е да бъде преразгледана хранителната диета. Да бъде спазвана специална диета, която да съдържа достатъчно количество храни, богати на желязо.
Желязото, присъстващо в месните продукти, има най-висока бионаличност: 25-30%. Такава висока цифра се обяснява с принадлежността на този минерал към хем желязото, което е компонент на хемоглобина.
- месо – телешко, пилешко филе;
- субпродукти – черен дроб и бъбреци;
- морски дарове – миди; октопод, рибен хайвер
- риба – пъстърва, сьомга, риба тон;
- млечни продукти – мляко, кисело мляко, сирене;
- яйца.
- пшенични трици; броколи, спанак, бобови растения, сусам, бадем, цвекло, нар, елда, смокини, сини сливи.
По материали на https://revivme.bg/
Често задавани въпроси
В какво се изразява важността на витамин В12?
Едно от най-независимите качества е участието му в производството на червените кръвни клетки и усвояването на желязото. Изключително важен за здравето на нервната система, психиката, паметта и концентрацията.
Каква може да бъде превенцията срещу анемията?
- Повишаване на физическата активност – плуване, каране на велосипед, джогинг;
- Придържане към балансирана и здравословна диета – такива са червеното месо (свинско и телешко), черният дроб, рибата, яйцата, зеленолистните зеленчуци като броколи и спанак, ядките и повечето бобови култури.