Витамин B12 и анемия
Витамин В12 не се синтезира в организма, резервите му се попълват само чрез храната. Кобаламинът присъства в достатъчни количества в животински продукти: черен дроб, яйца, мляко, месо. Абсорбцията на кобаламин става в червата в присъствието на специфичен ензим – вътрешният фактор на Касъл (произвеждан от клетките на стомашната лигавица).
По този начин хранителният витамин В12 се свързва с този ензим в стомаха. Полученият комплекс взаимодейства с рецепторите на лигавичните клетки на илеума, в резултат на което кобаламинът навлиза в кръвния поток, а вътрешният фактор на Касъл остава в червата.
Попадайки в кръвта, витамин В12 се свързва с транспортен протеин – транскобаламин. Той го доставя до костния мозък, където участва в процеса на хемопоеза, и до черния дроб, където се отлага.
Анемия наричаме намаляването на общото количество хемоглобин в кръвта
Нивото на хемоглобин е най-точно свързано със здравословното състояние на пациента, т.к. именно той транспортира кислорода и въглеродния диоксид.
Какво е характерно за анемия: бледност, главоболия, замаяност, шум в ушите. Възможни са мушички пред очите, повишена сънливост през деня и безсъние през нощта. Нарушава се паметта и умствената дейност.
Различават се 3 вида анемия:
- Желязодефицитна – най-често срещана. – При липса на желязо в организма.
- Витамин B12 дефицитна – При дефицит на витамин
- Фолиево-дефицитна – При липса на витамин
За нормалното функциониране на клетките тази група вещества е незаменима.
Какво представлява анемията | Състояние, при което нивото на хемоглобина в кръвта пада под нормалните стойности, което води до намаляване на количеството кислород, достигащо до тъканите на организма. |
Симптоми на анемия | Могат да включват слабост, умора, затруднено дишане, главоболие, сердечни усещания и бледа кожа. |
Витамин B12 играе важна роля | В процеса на образуване на кръвта и поддържането на здравето на нервната система. Неговото липсване може да доведе до различни здравословни проблеми, включително до анемия. |
Липсата на витамин B12 е една от причините за анемията | Това може да се случи поради недостатъчно усвояване на витамин от храната (например, при някои заболявания на стомашно-чревния тракт), недостатъчно консумиране на храни, богати на витамин B12 (особено за вегетарианци и вегани) или поради някои нарушения в производството на кръвта. |
За лечение на анемия, причинена от липса на витамин B12 | Може да е необходимо приемане на високодозни препарати на витамин B12, например под формата на инжекции. Също така, препоръчва се да се увеличи количеството на храни, богати на витамин B12, в диетата, като месо, риба, яйца и млечни продукти. |
Организмът не е в състояние да ги произвежда сам. По тази причина е необходимо ежедневното им набавяне чрез храна и добавки. Сигнал за анемия е, ако нивата на тези вещества в организма, са по-ниски от обичайните.
Какви са симптомите на В12 анемия
Анемията от недостиг на В12 се среща по-рядко. Според проучване на Американския национален институт по здравеопазване този вид анемия е най-честа при жените над 60-годишна възраст. Практически повсеместното приложение на лекарства, които блокират стомашната киселина, може да доведе до намаляване на нивата на В12.
Симптоми на В12 анемия:
- лесна умора, отпадналост, силно сърцебиене, кожата придобива жълтеникав оттенък, задух, ниско кръвно налягане, без апетит, изтръпвания или скованост на крайниците, раздразнителност, състояния на психоза и др.
Необходимо хематологично изследване, за да се прецени има ли анемия или не.
Как да балансирате дефицита на витамин B12
Това може да се извърши както с орален прием на витамин B12, така и с интравенозни терапии.
За възрастни хора са особено подходящи интравенозните терапии. Причината е в това, че състоянието се подобрява мигновено поради 100% – ната усвояемостот веществото.
Анемията се среща по-често при жените, след това при децата и по-рядко при мъжете.
Профилактиката на желязодефицитната анемия се състои в това да бъде елиминиран риска от дефицит на витамин В12. За поддържане на баланса на хемоглобин в кръвта помагат съдържащите желязо добавки и храни. Важно е в хранителното меню да са включени, както животински продукти, така и храни, богати на витамин С, който помага за усвояването на желязо. Плодовете, съдържащи витамин C са: касис, ябълки, шипки, ягоди, киви, червени чушки, домати.
Правилното балансирано хранене е от голямо значение. Да се консумират храни, богати на желязо. За поддържане на нормален живот, жените трябва да приемат 20-30 mg желязо на ден, а мъжете – 10-12 mg.
Добре е да се знае, че минералът се усвоява по различен начин от различните видове храна. Например, в месните продукти, желязото има най-висока бионаличност: 25-30%. В рибата, пилешкия черен дроб, яйцата – 10-15%.
Най-добри източници на желязо са:
- Месо и месни продукти – шунката и сушените; дреболиите – дроб, бъбреци, сърце и мозък; меса.
- Яйца и млечни продукти.
- Морска храна.
- Варива, богати на желязо – леща, боб, нахут, бакла.
- Зеленчуци – спанак, коприва, магданоз, лапад, целина, червено цвекло, зеле, броколи, аспержи, брюкселско зеле, спирулина, различни водорасли.
- Плодове и ядки – портокали, лимони, мандарини и грейпфрут, киви, сушените плодове, ягодите, смокините, сливите, сокът от сливи, боровинки, диня, пъпеш и манго.
- Зърнени храни – пълнозърнести ориз, спелта, пшеница, чия, амарант и киноа.
При редовна консумация на храни, богати на желязо, няма да допуснете възникване на анемия.
Витамин В12 | Витамините от група В са водоразтворими и са изключително важни за нормалното и правилно протичане на клетъчния метаболизъм. |
Трудно усвоим | Витамин В12 е най-сложната молекула, която постъпва в човешкия организъм, докато се храним. Това я прави и най-трудно усвоимата, независимо дали е с естествен, или изкуствен произход. |
Изключително полезен за периферната нервна система | Витамин В12 изключително полезен в защитата на централната и периферната нервна система както и вещество, повишаващо значително имунната система на целия организъм. |
Анемия | Анемия наричаме намаляването на общото количество хемоглобин в кръвта. Нивото на хемоглобин е най-точно свързано със здравословното състояние на пациента, т.к. именно той транспортира кислорода и въглеродния диоксид. |
Характерно за анемия | Бледност, главоболия, замаяност, шум в ушите. Възможни са мушички пред очите, повишена сънливост през деня и безсъние през нощта. Нарушава се паметта и умствената дейност. |
Често задавани въпроси
Какво е витамин B12 и за какво е важен за организма?
Витамин B12 е водоразтворим витамин, който е важен за множество процеси в организма, включително за образуване на кръвта и поддържане на здравето на нервната система.
Какви са симптомите на анемия, свързана с липса на витамин B12?
Симптомите на анемия, свързана с липса на витамин B12, могат да включват умора, слабост, главоболие, затруднено дишане, сердечни усещания, бледа кожа и други.
Какви са причините за липсата на витамин B12 в организма?
Липсата на витамин B12 може да бъде причинена от някои заболявания на стомашно-чревния тракт, като например хронични гастрити, заболявания на жлъчния мехур или целиакия. Тя може също да се дължи на недостатъчно консумиране на храни, богати на витамин B12, като месо, риба, яйца и млечни продукти, или при определени нарушения в образуването на кръвта.