Екзозоми – какво представляват те?
Екзозоми – какво представляват и как действат в клетъчната комуникация
Екзозомите са естествени везикули, малки мехурчета с размер 30-200 nm, които се отделят постоянно от почти всички клетки на всеки организъм. Те са 1000 пъти по-малки от клетките.
Екзозомите се образуват вътре в клетката и действат като средство за транспортиране на протеини, липиди и нуклеинови киселини от една клетка в друга. Тоест те предават съобщения до други клетки. Заобиколени са от мембрана с фосфолипиден двоен слой, в който са вмъкнати повърхностни протеини.
Тези везикули, чиято структура е заобиколена от фосфолипидна двуслойна мембрана, съдържат различни видове нуклеинови киселини, липиди и протеини.
През 2013 г. американските учени Джеймс Ротман и Ранди Шекман и германецът Томас Зюдхоф получават Нобелова награда за своето откритие на това, как се образуват екзозомите в клетките и защо са важни – как те доставят информация между клетките.
Екзозомите служат за предаване на сигнали между клетките в човешкото тяло. Можем да кажем, че клетките комуникират помежду си. Това е един вид клетъчен месинджър.
Екзозомите са наскоро открит начин на клетъчна комуникация. Те могат да се окажат обещаващ инструмент за диагностика, лечебна терапия, както и за естетична медицина.
Какви са функциите на екзозомите?
Екзозомите служат като вид комуникационна мрежа в тялото. Те играят роля в процесите на материален транспорт и заздравяване на тъканите, осигурявайки сигнална комуникация между клетките.
Един от ключовите аспекти на екзозомите е способността им да модулират клетъчните процеси, като влияят върху възстановяването и регенерацията на тъканите.
Тези нановезикули се секретират от различни видове клетки, включително стволови клетки, и носят биоактивни молекули, които могат да стимулират реципиентните клетки да насърчават заздравяването.
Регенеративният потенциал на екзозомите е особено важен при увреждане на тъканите и дегенеративни заболявания.
Използване на екзозоми, получени от мезенхимни стволови клетки
- Лечение с екзозоми при увреждане на кожата. Лечение на белези, за поддържане на еластичност и здравина на кожата. Благодарение на регенеративните си способности, екзозомите помагат за възстановяване на свойствата, загубени от клетките поради стареене.
- Лечение на косопад с екзозоми. Този вид лечение ускорява процеса на първия етап, при който косата расте непрекъснато, позволявайки на космените фоликули да преминат от телогенната фаза към анагенната.
- Лечение с екзозоми при заболявания на имунната система. Подпомага имунната система чрез увеличаване на активирането на регулаторните Т клетки.
- Екзозомно лечение за подмладяване на яйчниците. Един от признаците на стареене на яйчниците е намаляването на броя на фоликулите. Използва се при лечения на поликистозни яйчници, заболявания на матката.
- Екзозомно лечение на наранявания на гръбначния мозък
- Ускорява двигателната функция и смекчава хистопатологичните увреждания чрез подпомагане на регенерацията на невроните.
- Лечение с екзозоми при ортопедични заболявания
- При увреждане на хрущяла и калцификация на ставите.
- За заздравяване на костите.
- При наранявания на мускули и сухожилия.
- При травма на връзките.
- При увреждане на хрущяла и калцификация на ставите. При лечение на ставни заболявания като остеоартрит.
- Осигурява бързо възстановяване от спортни травми и други травматични състояния.
Научете повече на NAD.BG.