Какви витамини да изберем при дефицит на желязо в организма
Недостигът на желязо е един от най-честите дефицити на микроелементи. Милиони хора страдат от него. И много от тях дори не го осъзнават. Правилно подбраните витамини с желязо ще помогнат да се отървете от дефицит на желязо и анемията.
Кога трябва да приемате желязо?
Препаратите, съдържащи желязо, се приемат при дефицит на този хранителен елемент.
Скритият дефицит на желязо може да се прояви като хронична умора, бледност на кожата, влошаване на състоянието на косата и ноктите, при децата – в изоставане в развитието.
Внимание! При значителна липса на желязо в тялото се развива желязодефицитна анемия – патология, придружена от нарушен синтез на хемоглобин.
Видове средства, съдържащи желязо
Желязосъдържащите средства са представени, както от сериозни лекарства, така и от прости витамини и добавки. Те имат различни области на приложение.
При желязодефицитна анемия се използват лекарства. Те следва да се предписват от лекари. Не бива да променяте предписаното Ви от лекар с друго средство по собствено желание.
При незастрашаващ здравето Ви недостиг на желязо, напълно можете да се справите с обикновени витамини или добавки, съдържащи желязо.
Съставът на лекарствата включва органични или неорганични соли на три или двувалентно желязо.
Препаратите от фери желязо често са представени от полималтазен комплекс, дисулфат. Сулфатите имат бионаличност от 10-15%. Тяхната абсорбция се извършва в червата. Те могат да предизвикат странични ефекти под формата на стомашна болка и гадене.
Бионаличността на тривалентното желязо е няколко пъти по-ниска. Но по-лесно се понася от тялото и е по-малко вероятно да причини странични ефекти.
Дневната доза на желязосъдържащите препарати се определя от лекаря индивидуално за всеки пациент и може да бъде 60-120 mg (за двувалентно желязо).
Продължителността на лечението при дефицит на желязо е най-малко 3 месеца
Витамините обикновено съдържат 10-20 mg двувалентно желязо под формата на фумарат, глюконат или други соли. Това количество покрива дневната нужда от веществото.
Те се приемат на курсове от 1-3 месеца два до три пъти годишно.
Хранителните добавки, съдържащи желязо, могат да бъдат билкови екстракти, бирена мая, животински продукти, допълнително обогатени със соли на желязо и компоненти, които подобряват усвояването му. Дозата желязо в тях обикновено е малка, което прави възможно използването им за профилактика на железен дефицит.
Желязото се предлага в търговската мрежа под формата на сиропи, таблетки, капсули, спрей, инжекционни разтвори. Всички те се различават по скоростта на асимилация, продължителността на действие, страничните ефекти.
По материали на https://ru.siberianhealth.com/
Дефицит на желязо в организма е | Състояние, при което нивата на желязо в кръвта са под нормалните стойности и може да доведе до различни здравословни проблеми. |
Факти за дефицита на желязо | Желязото е важен минерал, който играе ключова роля в транспортирането на кислород в тялото чрез кръвта. Недостатъчното количество желязо може да доведе до анемия, която се характеризира със слабост, умора, главоболие, замайвания и други симптоми. |
Хранителни източници на желязо | Включват червено месо, риба, птици, яйца, зърнени култури, спанак и други зеленчуци. |
Заболявания, които могат да доведат до дефицит на желязо | Заболявания, като нарушена абсорбция на хранителни вещества, хронични заболявания на черния дроб, язва на стомаха и други. |
Желязото е необходимо за | Производството на допамин и серотонин – два химикалa, които регулират настроението и поведението. Поради това дефицитът на желязо може да доведе до депресия, тревожност и други психични проблеми. |
Често задавани въпроси
Какви биха могли да бъдат причините за дефицит на желязо?
При диета, която не включва достатъчно желязо, е най-честата причина за дефицит на желязо. Други причини могат да включват кървене поради нараняване, кръвоизливи, менструации или хронични болести като болест на черния дроб или рак на червата.
Какви могат да са симптомите на дефицит на желязо?
Симптомите на дефицит на желязо включват умора, слабост, бледост, главоболие, замаян кръговрат, сърдечни проблеми, кожни проблеми, крехки нокти и коса, тревожност, депресия и други.
Какви са диагностичните методи за дефицит на желязо?
За да се диагностицира дефицит на желязо, лекарят обикновено извършва кръвен тест, за да измери нивата на феритин, хемоглобин и други параметри, свързани с желязото в кръвта.