nad.bg
Запазете час

    Как витамин В и омега-3 могат да предотвратят когнитивен спад

    Няколко скорошни проучвания показват, че ефективността на облекчаване на когнитивните дефицити с омега-3 при възрастни хора зависи от нивата на витамин B и омега-3 .

    Няколко скорошни проучвания показват, че ефективността на облекчаване на когнитивните дефицити  при възрастни хора зависи от нивата на витамин B и омега-3 .

    Ключови точки:

    • Облекчаването на когнитивния спад може да се случи само при адекватни нива на витамин B и омега-3.

    Витамините B6, B9 и B12 разграждат аминокиселината хомоцистеин, което позволява на омега-3 да се включи в мембраните на мозъчните клетки.

    С напредване на възрастта мозъците ни прогресивно атрофират (износват се, свиват се, дегенерират), което води до когнитивен спад. Когнитивният спад може да се опише като свързано с възрастта влошаване на способности като учене, памет и решаване на проблеми. Тези когнитивни дефицити могат да прогресират до по-тежки стадии, от леко когнитивно увреждане до болестта на Алцхаймер и други форми на деменция.

    Когато става въпрос за предотвратяване или забавяне на прогресията на когнитивния спад, много проучвания посочват витамин B и омега-3 полиненаситените мастни киселини като обещаващо решение с едно хранително вещество. Най-добре проучените омега-3 са DHA (докозахексаенова киселина) и EPA (ейкозапентаенова киселина), които се съдържат в рибеното масло.

    Въпреки това, не винаги има доказателствата на това, че по-възрастните хора с когнитивен дефицит получават ползи от омега-3, а именно DHA и EPA. Има няколко потенциални причини за това, но няколко проучвания, публикувани през последните три месеца, предполагат, че причинитялят са  витамин B и омега-3.

    Витамин B и омега-3 Омега-3 от група B се нуждаят един от друг

    След като анализирали резултатите от четиринадесет предишни проучвания (мета-анализ), авторите на доклад в априлския брой на British Journal of Nutrition стигнали до извода, че омега-3 могат да бъдат полезни само за подобряване на когнитивните способности при по-възрастни хора, ако нивата на витамин B са адекватни. Също, в проучване, публикувано в юнския брой на European Journal of Nutrition, van Soest и колеги показаха, че лечението с витамини B9 и B12 подобрява когнитивните способности при възрастни хора, но само ако те имат високи нива на DHA в кръвта.

    Витамин B и омега 3

    Лечението с витамин В подобрява познанието само с високо DHA. Когнитивното представяне не се е подобрило значително (над нулата) с което и да е ниво на EPA в отговор на лечение с B-витамин (тъмно сиво) в сравнение с плацебо (светло сиво). Въпреки това когнитивното представяне е подобрено с високи нива на лечение с DHA и B-витамин.

    Горните проучвания предполагат, че са необходими адекватни нива както на омега-3, така и на витамини от група В, за да се подобри когнитивната способност при по-възрастните хора. Въпреки това, има една уловка в проучването на von Soest, тъй като участниците са избрани въз основа на високите им нива на хомоцистеин. Хомоцистеинът е непротеинова аминокиселина и междинен метаболит, който може да бъде измерен в нашата кръв. Той се свързва с много заболявания, включително заболявания на нервната система и сърдечно-съдови заболявания.

    В доклад от майския брой на Journal of Nutrition, Health & Aging, Maltais и колеги показват, че лечението с омега-3 подобрява когнитивните способности само при по-възрастни хора, които имат ниски нива на хомоцистеин.

    Какво общо има хомоцистеинът с витамините от група В и омега-3?

    Витамините B12, B9 и B6 участват в метаболизирането на хомоцистеина, като по този начин намаляват нивата на хомоцистеин. Трябва да се отбележи, че високите нива на хомоцистеин са свързани с повишен риск от деменция. Нещо повече, проучванията показват, че витамините от група В отстраняват мозъчната атрофия и когнитивните дефицити само при индивиди с повишени нива на хомоцистеин (и адекватни омега-3). Следователно, понижаването на нивата на хомоцистеин с витамини от група В изглежда необходимо за получаване на ползите от омега-3.

    Как работи това? Хомоцистеинът, витамините от група В и омега-3 имат общ клетъчен път. Този път води до синтеза на фосфатидилхолин (PC) – вид мазнини (липид), който е основен компонент на клетъчните мембрани. Нашите клетки, включително мозъчните клетки, са обвити в тези клетъчни мембрани, което потенциално може да промени ефективността на клетката. Без омега-3, PC ще съдържа други мазнини, което вероятно ще доведе до неефективност на мозъчните клетки. Когато нивата на хомоцистеин са ниски, PC е обогатен с омега-3. Въпреки това, когато нивата на хомоцистеин са твърде високи, омега-3 вече не се включват в PC.

    Витамини от група B и омега 3

    Взаимодействие между омега-3, витамини от група В и хомоцистеин. Витамин B12, B9 и B6 подпомагат превръщането на хомоцистеина в аминокиселините метионин и цистеин, което позволява синтеза на фосфатидилхолин (PC), богат на омега-3. Когато нивата на хомоцистеин са твърде високи, синтезът на обогатен с омега-3 мастни киселини PC се блокира.

    Въпреки, че ролята на обогатения с омега-3 PC е неизвестна, може да са необходими достатъчни нива за оптимална мозъчна функция. Проучванията показват, че високите нива на обогатен с DHA PC са свързани с намален риск от болестта на Алцхаймер и когнитивно увреждане. Освен това, пациенти с болест на Алцхаймер и когнитивно увреждане показват селективно изчерпване на обогатен с DHA PC.

    Кои омега-3 са най-добри за предотвратяване на когнитивен спад?

    Стареенето е свързано с намалени мозъчни омега-3, а лошият статус на омега-3 многократно е бил свързван с когнитивен спад. Някои проучвания показват, че лечението с омега-3 може да подобри когнитивната функция, да забави темповете на когнитивен спад и да намали риска от развитие на деменция. Въпреки това, не всички клинични проучвания последователно показват, че омега-3 облекчават когнитивните дефицити. Изследванията, споменати по-горе, извадиха на светло важността на витамините от група В, но има ли значение и типът омега-3?

    DHA изглежда важен за познанието, тъй като регулира генерирането на нови неврони и техните връзки, модулирайки сигнализирането между тях. Скорошно проучване показа, че по-високите нива на DHA забавят когнитивния спад при пациенти с болестта на Алцхаймер. Както бе споменато по-горе, обогатеният с DHA компютър може да стимулира ползите от омега-3. В допълнение, констатациите на van Soest и колеги предполагат, че DHA е по-важна от EPA, когато става въпрос за подобряване на когнитивните способности при възрастни хора. Следователно, като цяло изглежда, че DHA е по-добра за предотвратяване на когнитивен спад от EPA, но са необходими повече проучвания, сравняващи двете.

    Добавяне на Омега-3 и витамини от група В

    Проучванията, обобщени тук, се фокусират върху специфичен път, който изисква по-нататъшно изследване. Известно е, че омега-3 имат противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти, които може да не зависят от този път и въпреки това забавят процеса на стареене. Въпреки това връзката между омега-3 и когнитивния спад не може да бъде пренебрегната и сега изглежда, че витамините от група В играят ключова роля за тяхната ефективност. По-основни изследвания, заедно с клинични проучвания, предназначени да изследват синергичния ефект на омега-3 и витамините от група В върху когнитивните способности при по-възрастни хора с ниски спрямо високи нива на хомоцистеин, ще подкрепят уместността на този път и неговата роля в когнитивния упадък.

    Точната дозировка на EPA, DHA и витамини от група B, необходими за подобряване на когнитивните способности, все още трябва да бъде разработена и вероятно зависи от етапа на когнитивното увреждане. Между трите най-нови споменати проучвания дозировката на DHA варира от 400 mg до 1700 mg, EPA от 112,5 до 600 mg, фолиева киселина (синтетичен B9)/фолат (естествен B9) от 400 до 1000 µg, витамин B12 от 3 до 500 µg и витамин B6 от 1 до 20 mg.

    Някои от тези проучвания са използвали формулировки, съдържащи други съставки като 15 µg витамин D. Така, ако преминем към най-високите дози, 1700 mg DHA, 600 mg EPA, 0,5 mg витамин B12, 1 mg витамин B9 и 20 mg витамин B6 може да помогне за подобряване на когнитивните способности.

    Обобщена информация

    Витамин В

    Витамините от група B са водоразтворими витамини, които играят изключително важна роля за клетъчния метаболизъм. 

    Витамин В подобрява функцията на нервната система

    Установено е, че витамините влияят на централната нервна система. Действа благоприятно върху мозъчните неврони и може да предотврати преждевременната смърт на клетките.

    Омега 3

    Намалява рисковете от сърдечни заболявания и диабет, подобрява мозъчните функции, прави изгарянето на излишни мазнини и поддържането на здравословно тегло по-лесни, предотвратява възпалителни процеси в тялото и

     

    спомага за покачването на чиста мускулна маса.

    Омега 3 есенциално масло

    Съдържащите се в него мастни киселини не се произвеждат естествено в човешкото тяло.

    Взаимодействие между омега-3 и витамин В

    Витамин B12, B9 и B6 подпомагат превръщането на хомоцистеина в аминокиселините метионин и цистеин, което позволява синтеза на фосфатидилхолин (PC), богат на омега-3. Когато нивата на хомоцистеин са твърде високи, синтезът на обогатен с омега-3 мастни киселини PC се блокира.
     
    Източник:

    Fairbairn P, Dyall SC, Tsofliou F. Ефектите на мулти-хранителни формули, съдържащи комбинация от омега-3 полиненаситени мастни киселини и витамини от група В върху познанието при по-възрастните: систематичен преглед и мета-анализ. Br J Nutr. 2022 април 27:1-42. doi: 10.1017/S0007114522001283. Epub преди печат. PMID: 35473808.

    van Soest APM, van de Rest O, Witkamp RF, Cederholm T, de Groot LCPGM. Състоянието на DHA влияе върху ефектите от добавянето на B-витамин върху когнитивното стареене: пост-хок анализ на B-доказателственото проучване. Eur J Nutr. 15 юни 2022 г. doi: 10.1007/s00394-022-02924-w. Epub преди печат. PMID: 35704085.

    Още източници:

    Maltais M, de Souto Barreto P, Bowman GL, Smith AD, Cantet C, Andrieu S, Rolland Y. Омега-3 добавка за предотвратяване на когнитивен спад при по-възрастни възрастни: зависи ли от нивата на хомоцистеин? J Nutr Здраве Стареене. 2022; 26 (6): 615-620. doi: 10.1007/s12603-022-1809-5. PMID: 35718871.

    Smith AD, Jernerén F, Refsum H. ω-3 мастни киселини и техните взаимодействия. Am J Clin Nutr. 6 април 2021 г.; 113 (4): 775-778. doi: 10.1093/ajcn/nqab013. PMID: 33711096.

    Mora I, Arola L, Caimari A, Escoté X, Puiggros F. Структурирани дълговерижни омега-3 мастни киселини за подобряване на когнитивната функция по време на стареене. Int J Mol Sci. 23 март 2022 г.; 23 (7): 3472. doi: 10.3390/ijms23073472. PMID: 35408832; PMCID: PMC8998232.

    НАД+ ТЕРАПИЯ
    Разберете повече за ползите от NAD+ терапията: Как подобрява вашето здраве?
    Въведение в NAD+ терапията NAD+ (никотинамид аденин динуклеотид) е важна […] Вижте повече
    zarejdaneto-na-imuniteta-kak-nad-pomaga-za-zabawqne-nastareeneto
    Зареждане за имунитета: как NAD+ помага за забавяне на стареенето?
    Знаете ли, че в тялото ни има един супергерой на […] Вижте повече
    ТОП 5 ПРИЧИНИ ЗАЩО Е НУЖЕН NAD+
    Ние в NAD.BG сме убедени в силата на NAD+, тази […] Вижте повече
    Menopause-Biological-Age-and-NAD
    Менопаузата, Биологичната Възраст и NAD+
    Сигурно сте чули, че преминавайки през менопаузата жените сякаш остаряват […] Вижте повече
    statia-nad-reproductive-medicine
    Връзката между NAD+ и репродуктивното здраве на жените
    Проучване разкрива връзката между молекулата NAD+ и поддържането на плодовитостта […] Вижте повече
    molekulata-na-mladostta
    Молекулата на младостта: NAD+ и защо Кендъл Дженър и Хайли Бийбър й се довериха
    NAD+ е мощно оръжие против стареенето, допринасящо за нашето здраве […] Вижте повече
    Съвети за добър и пълноценен сън
    Съвети за добър и пълноценен сън
    Съвети за добър и пълноценен сън Лягайте и се събуждайте […] Вижте повече
    Подмладяване на кожата
    Подмладяване на кожата
    Младостта носи естествената красота на кожата. Ако кожата е здрава, […] Вижте повече
    Лечение на зависимости
    Лечение на зависимости
    Лечение на зависимости. Зависимостта е мозъчно заболяване, което се характеризира […] Вижте повече
    дефицит на желязо
    Какви витамини да изберем при дефицит на желязо в организма
    Недостигът на желязо е един от най-честите дефицити на микроелементи. […] Вижте повече
    Детоксикация след прием на алкохол
    Детоксикация след прием на алкохол
    Продължителната употреба на алкохол неизменно води до отравяне на вътрешните […] Вижте повече
    Интравенозните терапии с NAD+ отлагат стареенето
    Д-р Бисер Пукалски: Интравенозните терапии с NAD+ отлагат стареенето
    Разработва се лекарство за паркинсон с това съединение Д-р Бисер […] Вижте повече
    Дейвид Синклер
    Кой е Дейвид Синклер?
    Дейвид Синклер е професор в катедрата по генетика и съдиректор […] Вижте повече
    транс-ресвератрол
    Транс-ресвератрол. Източник – японска фалопия. Ползи и безопасност
    Японската фалопия (транс-ресвератрол) съдържа повече от 67 съединения, едни от […] Вижте повече
    грижа за кожата с НАД+
    Иновативна грижа за кожата с НАД+
    Възможно ли е с НАД+ да предпазим кожата от стареене […] Вижте повече
    Ресвератрол - изследвания и проучвания
    Ресвератрол – изследвания и проучвания
    Ресвератрол е природен антиоксидант, който може да бъде открит в […] Вижте повече
    Ресвератрол
    Ресвератрол – изключителен антиоксидант в помощ на здравата кожа
    Ресвератрол – антиоксидант в помощ на здравата и красива кожа […] Вижте повече
    Какви са ползите и свойсвата на Куркумин?
    Какви са свойствата и ползите от Куркумин?
    Куркумата (Curcuma longa) е една от най-здравословните подправки. Златистата на […] Вижте повече
    Може ли NAD+ да подобри ферлитета
    Може ли NAD+ да подобри репродуктивните функции
    Качеството на женските яйцеклетки зависи от метаболитни фактори Според клинично […] Вижте повече
    терапията с NAD+
    6 ефекта от терапията с NAD+
    Въпреки че NAD+ е жизненоважен с ролята си в биологичните функции, производството му естествено намалява с напредване на възрастта. Вижте повече
    постковид синдром
    NAD+ терапията облекчава симптомите на дългия постковид синдром
    Неотдавна Кендъл Дженър сподели в един от епизодите на реалити […] Вижте повече
    лаймска болест
    Може ли NAD+ да помогне при лечение на лаймска болест?
    Какво е лаймска болест? Лаймска болест е бактериална инфекция, причинена […] Вижте повече
    Може ли хроничният стрес да ускори стареенето?
    Може ли хроничният стрес да ускори стареенето?
    Според данни от актуално клинично проучване хроничният стрес и чувството […] Вижте повече
    Терапиите с NAD+ са нов холистичен метод за преодоляване на зависимости
    Терапиите с NAD+ са нов холистичен метод за преодоляване на зависимости
    NAD+детоксикира тялото и повишава имунитета, подпомага спирането на паник атаките […] Вижте повече
    Всичко, което е важно да знаем за витамин B6
    Всичко, което е важно да знаем за витамин B6
    Витамин B6 е открит през 1926 г. Как точно се […] Вижте повече
    Как действа NAD?
    Как действа NAD?
    Oще за това какво казва науката за това как действа […] Вижте повече
    Предполагаеми, недоказани ползаи на NAD+
    Предполагаеми, недоказани ползи на NAD+
    Един от факторите за недостатъчното ниво на проучване, въпреки търговския […] Вижте повече
    Какво знаем за ролята на NAD в организма
    Какво знаем за ролята на NAD в организма
    Може да се каже, че когато приемаме NAD+ ние осигуряваме […] Вижте повече
    Ролята на NAD
    Ролята на NAD
    Според учените ролята на NAD се потвърждава и от факта, […] Вижте повече
    Повече информация за NAD+
    NAD+
    Отдавна известно вещество NAD+ NAD+ се оказа способно да се […] Вижте повече
    добавката на NAD+ прекурсор намалява индуцираната
    Проучване показва, че добавката на NAD+ прекурсор намалява индуцираната от затлъстяване субфертилност при мишки
    Китайски изследователи предполагат, че добавянето на прекурсори на добавката на […] Вижте повече
    Процесът на възстановяване на мускулите
    NAD+ Възстановява основния часовник за възстановяване на мускулите
    Учените от Северозападния университет откриват, че повишението на активността на […] Вижте повече
    berberinat-predpazva-ot-stareene-na-sarceto
    Проучване установява, че берберинът предпазва от стареене на сърцето чрез регулиране на протеина против стареене
    Изследователите потвърждават кардиопротективните ефекти на берберина и показват, че той […] Вижте повече
    Затластяването
    Затлъстяването, свързано с нарушено развитие на сперматозоиди при по-възрастни мъже
    Проучването показва, че свързаните с възрастта промени в клетките на […] Вижте повече
    На Дилън Г. Аразати
    Хормонът FGF21 може да удължи живота чрез диета с ниско съдържание на протеини
    Изследователи от Центъра за биомедицински изследвания в Пенингтън в Луизиана […] Вижте повече
    инжекционна генна терапия
    Нова интраназална и инжекционна генна терапия удължава живота с 40%
    Изследователи от медицинското училище Rutgers New Jersey използват инжекционна генна […] Вижте повече