Може ли NAD+ да подобри репродуктивните функции
Качеството на женските яйцеклетки зависи от метаболитни фактори
Според клинично изследване на Университетa в Куинсланд, Австралия, увеличаването на нивата на NAD+, може да повиши репродуктивните възможности на жената. Това съединение присъства във всяка човешка клетка и може да помогне, също така, за избора на най-добрите яйцеклетки при инвитро оплождане.
Задълбоченото проучване на последните етапи на съзряване на женските яйцеклетки установява, че тяхното качеството е в пряка зависимост от важен метаболитен коензим. Става дума за никотинамид аденин динуклеотид (NAD+).
Според проф. Хейдън Хоумър, учен от Центъра за клинични изследвания на The University of Queensland , NAD+ помага да се гарантира, че яйцеклетките запазват по-голяма част от своите клетъчни градивни елементи, докато съзряват.
„NAD+ е изключително важен коензим, намиращ се във всяка клетка в човешкото тялото. Участва в стотици метаболитни процеси, но нивата му намаляват с възрастта“, обяснява проф. Хоумър.
„Качеството на яйцеклетките намалява сравнително рано, от 30-годишна възраст нататък, което прави забременяването все по-трудно. Ако могат да бъдат поддържани стабилни нива на NAD+, могат да се подобрят шансовете на жената да забременее както естествено, така и чрез инвитро.“
Проф. Хоумър пояснява, че на все повече жени се налага да прибягват до инвитро оплождане, за да имат деца, поради отлагане на раждането. Около 4% от всички деца, родени в Австралия, са резултат от инвитро оплождане – това е еквивалентът на едно дете във всяка средно голяма класна стая.
Успеваемост на инвитро процедурите
Степента на успеваемост на инвитро процедурите значително спада от 35% при пациенти под 30 години до само 8% при жени над 40 години. Въпреки това, 1/4 от австралийските жени, подложени на инвитро, са на възраст над 40 години.
Изследователският екип на проф. Хоумър прави откритието чрез изучаване движението на делителните вретена, структурата, която разделя хромозомите в живи яйцеклетки в процес на узряване.
Четиригодишният проект включва извършване на изображения с висока разделителна способност на живи яйцеклетки без биосинтетичен ензим NAD+(Nampt).
Те проследяват скоростта на вретената по време на последните етапи на узряване на яйцеклетката и откриват, че е необходим допълнителен импулс скорост, зависим от NAD+, за да се предотврати загубата на твърде много от градивните елементи на яйцеклетката.
„С технологичния напредък този труд ще ни доближи до възможността да избираме най-добрите яйцеклетки за инвитро терапия и да подобрим качеството на яйцеклетките“, категоричен е проф. Хоумър.
През последните години многобройни проучвания свързват NAD+ терапията с фертилитета, което може да вдъхне надежда за тези, които се борят с безплодието.
Стареене и фертилитет
С напредването на възрастта за жената става все по-трудно да зачене. Поради това много жени се обръщат към терапии, които могат да им помогнат в процеса. Женските овоцити (незрели яйцеклетки в яйчниците) са силно отговорни за репродуктивното здраве и плодовитостта. След като една жена навърши 35 години, качеството на нейните яйцеклетки започва да намалява. Това означава, че й е по-трудно да зачене и нивата на NAD+ в тялото й също започват да спадат на тази възраст, което допълнително влияе върху репродуктивните функции.
NAD+ за подобряване на репродуктивните функции
Изследванията показват, че интравенозни терапии с NAD+ могат да помогнат да се противодейства на намаляването на овоцитите при жени над 35-годишна възраст. Чрез тях коензима NAD+ се доставя директно в овоцитите, за да ги поддържа здрави и с високо качество, което потенциално улеснява жените да заченат.
NAD+ терапии за увеличаване на репродуктивните възможности
NAD+ може да бъде чудесен вариант за естествена терапия за подобряване здравето на репродуктивните клетки и респективно на фертилитета. В допълнение към възстановяването на здравето на клетките в тялото, включително овоцитите, терапията с NAD+ може също да повлияе благоприятно умората, да помогне за по-добра концентрация и да повиши нивата на основните витамини в тялото