Недостигът на витамин B12
Хранителният дефицит на витамин B12 обикновено е резултат от недостатъчно усвояване, но може да се развие и при вегетарианци, които не приемат витаминни добавки. Недостигът може да причини мегалобластна анемия, увреждане на бялото вещество на гръбначния и главния мозък и периферна невропатия.
Диагнозата обикновено се основава на определяне на плазмените нива на витамин B12.
Тестът на Шилинг помага за изясняване на етиологията. Лечението е с перорален витамин или парентерален В12.
Кобаламинът е общ термин за съединения с биологична активност на витамин B12. Тези съединения участват в метаболизма на нуклеиновата киселина, транспорта на метил, синтеза и възстановяването на миелин. Те са необходими за образуването на нормални червени кръвни клетки и нормалното функциониране на нервната система.
Хранителните източници на витамин В12 включват месо (особено говеждо, свинско, месо от органи [напр. черен дроб]), птици, яйца, обогатени зърнени храни, мляко и млечни продукти и морски дарове като миди, стриди, скумрия и сьомга. Съдържащият се в храната витамин В12 се освобождава от нея под въздействието на киселинната среда на стомаха и се свързва с Р-протеина (хаптокорин).
Панкреатичните ензими разграждат този B12 комплекс (B12-P протеин) в тънките черва.
След разпадането вътрешният фактор, секретиран от париеталните клетки на стомашната лигавица, се свързва с витамин В12. Абсорбцията на витамин B12, която се случва в илеума, изисква вътрешен фактор.
Витамин B12 в плазмата се свързва с транскобаламини I и II. Транскобаламин II е отговорен основно за доставянето на витамина до тъканите. Големи количества от витамин B12 се съхраняват в черния дроб. Хепато-интестиналната реабсорбция също помага за запазването на витамин B12. Чернодробните запаси от витамин B12 обикновено могат да поддържат физиологичните нужди за 3 до 5 години след края на приема на добавки (напр. при хора, които са станали вегани), ако липсва присъщ фактор B12, или за няколко месеца до 1 година, ако има хепатоинтестинална реабсорбция.
Причините за дефицит могат да включват:
- Недостатъчен прием
- Недостатъчно засмукване
- Прием на определени лекарства
Честите причини за дефицит на витамина включват неподходящи хранителни предпочитания (напр. веганство), малабсорбция, свързана с възрастта намалена киселинна секреция и автоимунен метапластичен атрофичен гастрит (който причинява пернициозна анемия).
Дефицитът обикновено причинява мегалобластна анемия, объркване и чувствителност към вибрации (което се проявява в ранните стадии и е прогресивна) и прогресира до параноя, делириум и объркване.
Важно е да направете пълна кръвна картина и да измерете нивата на витамин В12 и фолиевата киселина.
Хората на млада и средна възраст с дефицит на витамин В12 трябва да направят теста на Шилинг.
Провежда се лечение с допълнителни дози от витамина.
По материали на https://www.msdmanuals.com/
Витамин B12 е важен за | Нормалното функциониране на нервната система, образуването на червени кръвни клетки и синтеза на ДНК. Недостигът на витамин B12 може да доведе до различни здравословни проблеми. |
Основният източник на витамин B12 е | Храни с животински произход като месо, риба, млечни продукти и яйца. Вегани и вегетарианци, които не консумират животински продукти, са по-изложени на риск от недостиг на витамин B12. |
При недостиг на витамин B12 | Могат да се появят симптоми като умора, слабост, повишена раздразнителност, бледост на кожата, бръчки около устата, проблеми с паметта и концентрацията, болки във възможни сърдечни проблеми. |
Ярко-жълтеност симптом | Пожълтяването на кожата и очите може да бъде един от резултатите на недостиг на витамин B12. |
Постоянният недостиг на витамин B12 | Може да доведе до анемия, което се характеризира с ниското количество червени кръвни клетки в организма. Анемията може да доведе до умора, слабост и задух. |