Предполагаеми, недоказани ползи на NAD+
- енергията в човека се увеличава
- подобряване на познавателните функции
- реакциите стават по-бързи и паметта по-силна
- въздейства емоционално като подобрява настроението.
- възстановяване по време на тренировки е по-бързо и трайно- не е още доказано, следва да се има предвид. Въпреки това много фирми с добро име го предлагат като енергийно средство.
Един от факторите за недостатъчното ниво на проучване, въпреки търговския потенциал на НАДН е голямата трудност за точно измерване на нивата на съотношенията между НАД+/НАДН, НАДФ+/НАДФН, АТФ/АМФ в мускулни клетки преди и след прием на НАДН.
Доста голямо количество на въпросния коензим се намира в свързано с протеини състояние в клетките – около 80% . Освен това съдържанието на коензимите трябва да се мери и в клетките, и в междуклетъчните пространства.
Има ли ползаи на NAD+?
Съществуват ли някакви вредни и странични ефекти от употребата на NAD+? NAD+ е естествено вещество на тялото, по тази причина то се възприема добре от хората. И все пак, да, възможни са някакви странични ефекти. Това може да загуба на апетит или някаква форма на усещане на безпокойство.
Как да приемаме NAD?
Обичайно 2-3 приема от 2 до 5 мг., като е възможно да има сутрешен от 10 мг./ден.
Дневната доза може да варира от 2,5 до 15 мг. НАДН за ден, според индивидуалността на човека и каква е целта на приемането на NAD.
Съдържа ли се NAD+ в някакви хранителни здравословни добавки?
Да, съдъра се. В самостоятелна форма – против хронична умора и стрес; в съчетание на коензим Q10, на билкови екстракти от Гинко Билоба, Жен Шен и още други. Също така може да се комбинира с някои добавки от ново поколение в комбинация с пируват, карнитин, л-карнитин и също креатин.
Никотинамид аденин динуклеотид (НАД) е кофактор, който има централно значение за обмен на вещества. Установено във всички живи клетки, НАД се нарича динуклеотидом, който се състои от две нуклеотиди, свързани чрез тяхната фосфатна група. Един нуклеотид съдържа аденин азотистое основание и други никотинамид. NAD съществува в две форми: окислена и намалена форма, съкратено НАД+ и НАДН (H за водород) съответно.