Проучване показва ниския NAD+, свързан с повишени нива на анемия
В проучване, разглеждащо над 700 жени на средна възраст, учените откриват, че ниските нива на NAD+ са свързани с повишени нива на анемия.
Ключови точки:
- Анемията сред жените на средна възраст е свързана с понижени нива на NAD+.
- Свързаните със здравето кръвни фактори – включително броя на червените кръвни клетки и хемоглобина – са положително свързани с нивата на NAD+.
Повишени нива на анемия
Що се отнася до стареенето, NAD+ и анемията имат сложна връзка. NAD+ е молекула от съществено значение за множество клетъчни процеси и до голяма степен се счита за защитна, осигуряваща ползи против стареене, включително положителни ефекти върху клетъчния метаболизъм, клетъчния стрес и имунната система. От друга страна, анемията – състояние, при което тялото няма достатъчно червени кръвни клетки, за да пренася кислород през тялото и е вредно, с неблагоприятни ефекти върху сърцето и цялостното здраве. С възрастта нивата на NAD+ са склонни да намаляват, докато разпространението на анемията нараства.
В ново проучване, публикувано в Journal of Cellular and Molecular Medicine, Янг и колеги от университета Jinan в Китай помагат да се разкрие връзката между NAD+ и анемията. Изследователите установяват, че жените с по-високи нива на NAD+ са по-малко склонни да имат анемия, особено микроцитна анемия (червените кръвни клетки са малки и безцветни) и нормоцитна анемия (недостатъчно червени кръвни клетки).
Хематологичните параметри
Освен това, хематологичните параметри – измервания, свързани със здравето на кръвта – се подобряват с повишаване на нивата на NAD+. А именно, хемоглобинът и броят на червените кръвни клетки са се увеличили, което показва подобрена доставка на кислород. Тези открития предполагат, че повишаването на NAD+ потенциално може да се използва за лечение на анемия.
„Хематологичните параметри… са били положително свързани със съдържанието на NAD+. Хематологичните параметри могат да служат като предиктор за отсъствие на NAD+ в цялата кръв при жените,” пишат изследователите.
Намален NAD+ и повишен риск от анемия
Янг и колеги разделили 727 жени (средна възраст 42,7 години) на четири групи, според техните нива на NAD+. Тези, с по-високи нива на NAD+, са имали по-ниски нива на анемия от тези, с по-ниски нива на NAD+. В групата с най-ниски нива на NAD+ дялът на пациентите с анемия е най-висок. Изследователите също така са разгледали съотношението на микроцитната (която включва желязодефицитна анемия) и нормоцитната анемия – по-често срещаните видове анемия – и са установили, че общият дял сред всички участници е съответно 4,1% и 3,5%. И двата вида анемия намаляват с повишаване на нивата на NAD+, което вероятно предполага място за добавяне на NAD+ при лечение на анемия.
По-висок дял пациенти с анемия с по-ниски нива на NAD+. Участниците са били разделени на квартили въз основа на нивата на NAD+: по-малко от 27,6 µM (Q1), 27,6 до 31,0 µM (Q2), 31,0 до 34,5 µM (Q3) или повече от 34,5 µM (Q4). Тъй като нивата на NAD+ се повишават, пропорциите на тези с анемия намаляват. Например през Q1, където нивата на NAD+ са най-ниски, дялът на жените с анемия е 19,7%, а през Q4, където нивата на NAD+ са най-високи, дялът на жените с анемия е 2,7%.
По-високите нива на NAD+
Много жени страдат от анемия по време на детеродна възраст, често поради дефицит на желязо. Желязото е необходим компонент на хемоглобина – протеина, пренасящ кислород в червените кръвни клетки. Без желязо способността на червените кръвни клетки за пренос на кислород е намалена. Янг и колеги установили, че жените с по-високи нива на NAD+ имат по-високи нива на хемоглобин, което предполага подобрения в доставката на кислород. Освен това, по-високите нива на NAD+ се свързват с повече червени кръвни клетки, което също показва подобрен пренос на кислород. Тези открития предполагат, че NAD+ може да отмени недостатъците в използването на кислород, свързани с анемията.
Здравните параметри на кръвта се повишават с повишаване на нивата на NAD+. Нивата на хемоглобина (Hb), размера на червените кръвни клетки (MCV), количеството хемоглобин на червени кръвни клетки (MCH), съотношението на хемоглобина на червените кръвни клетки към размера на червените кръвни клетки (MCHC), и броят на червените кръвни клетки (RBC) се увеличава заедно с нивата на NAD+. Измерванията на вариациите в размера и ширината на червените кръвни клетки (ширина на разпределение на червените кръвни клетки (RDW)), използвани за диагностициране на анемия, намаляват с повишаване на нивата на NAD+.
Може ли повишаването на NAD+ да лекува анемия?
Предишни проучвания при мишки показват, че ниските нива на желязо – какъвто е случаят с желязо-дефицитната анемия, която засяга около 50% от жените по света – могат да повлияят на синтеза на NAD+, което води до ниски нива на циркулиращия NAD+ в кръвния поток. Освен това, друго проучване, проведено при пилета, показва, че добавянето на NAD+ предпазва пилетата от хематологична недостатъчност, включително проблеми със съсирването и други кръвни заболявания. Освен това, проучвания, проведени при мишки със сърповидно-клетъчна болест, причина за анемия, при която деформираният хемоглобин води до намален кислород и сърповидни червени кръвни клетки, показват, че лечението с предшественици на NAD подобрява анемията и намалява клетъчния стрес, което показва за възможна роля на Добавката NAD+ при лечение на анемия.
Близо 20% от хората над 85-годишна възраст страдат от анемия. Ако не се лекува, може да доведе до множество усложнения. Включително силна умора, сърдечна недостатъчност, тежка слабост и слаб имунитет, което допълнително усложнява процеса на стареене. Добавките с желязо обикновено се използват за лечение на желязодефицитна анемия – въпреки, че понякога добавките с желязо не са достатъчни. Други лечения за анемия варират от допълнителен кислород до повишен прием на течности и кръвопреливания.
Взаимодействието между анемията и NAD+
Това проучване помага частично да преодолеем нашето разбиране по отношение на възможна връзка между анемията и нивата на NAD+. Той обаче се фокусира само върху избрана група жени в градски район в Китай. Необходими са допълнителни изследвания в други страни, за да се разбере напълно взаимодействието между анемията и NAD+. В допълнение, клинично проучване, при което нивата на NAD+ на индивидите се повишават и се измерва ефектът им върху анемията, би било важна част от пъзела за по-нататъшното разбиране на мястото за добавяне на NAD+ при лечението на анемия. Предвид данните, изглежда, че повишаването на нивата на NAD+ може да е от полза за тези, които са с анемия.
Източник:
Янг, Ф., Джан, X., Ху, Ф. и др. Връзка между нивата на NAD+ и повишени нива на анемия сред жените в проучване в общността. Вестник за клетъчна и молекулярна медицина. 6 април 2022 г. https://doi.org/10.1111/jcmm.17281