Връзката между NAD+ и репродуктивното здраве на жените
Проучване разкрива връзката между молекулата NAD+ и поддържането на плодовитостта при жените.
Фертилитетът при жените намалява с напредване на възрастта, като шансовете за бременност спадат значително с наближаването на средата на 30-те, а с настъпването на менопаузата приключва репродуктивната функция на жената. Има сведения, че малка молекула, наречена никотинамид аденин динуклеотид (NAD+) играе голяма роля в този спад. Учени от института Buck за изучаване на стареенето идентифицират потенциални нови подходи за подобряване на репродуктивното дълголетие.
Значението на нивата молекулата NAD+
Коензимът NAD+ (никотинамид аденин динуклеотид), който присъства във всички клетки, участва в клетъчния енергиен метаболизъм, окислително-редукционните и важни за репродуктивното здраве процеси. Въздейства върху узряването на яйцеклетките, ембрионалното развитие и поддържането на геномната стабилност. Нивата на NAD+ намаляват с възрастта и това води до проблеми с плодовитостта и повишен риск от репродуктивни проблеми. Скорошни изследвания сочат, че добавките с NAD+ подпомагат дълголетието и способността за зачеване. Това вероятно се случва чрез подобрени механизми на процеса на възстановяване на ДНК и митохондриалната функция. Разбирането на сложното взаимодействие между NAD+ и репродуктивните процеси може да предложи ценна представа за справяне със свързания с възрастта спад на фертилитета и поддържане на цялостното репродуктивно здраве.
Проучването на д-р Ерик Вердин и д-р Розалба Пероне
Д-р Ерик Вердин, президент и главен изпълнителен директор на Buck, споделя пред Longevity.Technology, че изследването на биологията на яйчниците и репродуктивното стареене е от значение както за подобряването на плодовитостта, така и за цялостното здраве на жените. Целта на проучването на д-р Вердин е да се разберат процесите, свързани с менопаузата, водещи до намалена плодовитост. Те са свързани с цялостната продължителност на живота и здравословното състояние на жените.
Съавторът на изследването и старши научен сътрудник в лабораторията Вердин, д-р Розалба Пероне, подчертава значителния напредък в разбирането на ролята на NAD във функцията на яйчниците и подобряването на репродуктивния живот на жената. Това проучване предлага вълнуваща перспектива, защото показва, че можем да моделираме NAD+, за да повлияем на плодовитостта.
Ензимът CD38
Тъй като нивата на NAD+ спадат с възрастта, поддържането им е жизненоважно за ключовите клетъчни функции и здравословното остаряване. Наскоро става ясно, че същият спад се наблюдава в яйчниците. Качеството и броя на яйцеклетките са едни от най-важните фактори, повлияващи шанса за успех на бременността при жените. NAD+ се оказва изключително важен за насърчаване на функцията на яйчниците, но каква е причината за неговия спад? Изследователите намират още едно парче от пъзела – ензимът CD38, част от основните виновници за разграждането на NAD+.
С напредването на възрастта нивата на CD38 се увеличават, което кара NAD+ да се разгражда по-бързо и ускорява процеса на стареене. Въпреки това, влиянието на CD38 върху женската репродуктивна функция не е известно. Изследователите започват проучването си от нулата, защото никой досега не е идентифицирал местоположението на този протеин в женските полови жлези, и установяват, че ензимът се намира предимно в имунните клетки на яйчниците и в специфични структури извън яйчниковите фоликули.
Връзката между CD38 и NAD+
Учените разбират, че нивата на CD38 се увеличават в яйчниците с напредване на възрастта, феномен, който не е изследван подробно преди. Колкото повече се покачват нивата на CD38, толкова повече намаляват тези на NAD+. За първи път в историята, това проучване илюстрира връзката между CD38 и NAD+ и вредата й върху женското репродуктивно здраве.
Екипът проучва вид мишка, при която напълно липсва CD38. При тези мишки се наблюдава по-голямо количество първични фоликули. Тези фоликули в крайна сметка узряват, за да освободят яйцеклетка. Жените се раждат с ограничен брой такива фоликули, които определят продължителността на живота на яйчниците и плодовитостта на индивида. Увеличеният им брой е свързан с повече потомство.
Откритието, че CD38 регулира функцията на яйчниците и плодовитостта чрез метаболизма на NAD+ означава, че насочването към тази молекула може да предложи нови подходи за подобряване на репродуктивното дълголетие.
Според Пероне, CD38 е абсолютно податлив на лекарства. Вече съществуват различни малки молекули и антитела , които могат ефективно да инхибират изчерпването на NAD+. Вълнуващият аспект на това изследване е, че то предполага възможността за коригиране на поведението на CD38 с цел повишаване на плодовитостта.
Това проучване значително подобрява разбирането ни за влиянието на CD38 върху NAD+ и въздействието му върху плодовитостта, но то надхвърля дори това. Пероне посочва, че менопаузата, която обикновено свързваме със загуба на репродуктивен потенциал, всъщност е свързана с общата продължителност на живота и здравето. Следователно, разбирането какво кара нашите репродуктивни органи да работят по-добре е наистина важно за изучаване цялостния процес на стареене, по-специално – при жените.
NAD подобрява здравето на организма, подпомага борбата със всички болестотворни фактори, на които сме изложени и подобрява репродуктивните възможности на мъже и жени. През последните три години България е дом на водещ център, специализиран в интравенозни терапии, включващи NAD. Центърът предоставя набор от програми, насочени към детоксикация от алкохол, интензивна загуба на тегло, укрепване на имунната система, справяне с хиперпигментацията и постигане на равномерен тен, както и терапии след вирусни инфекции.
Записването за интравенозна терапия става след консултация със специалистите в центъра NAD.BG – 0876 880 885.